Українці платитимуть за комуналку по-новому: домоправителі, абонплата та пеня

By | 02.05.2019

З 1 травня буде введено в дію закон про житлово-комунальні послуги. Він змінить принцип обслуговування будинку та прибудинкової території. Також вводиться поняття абонплати за ЖКП і пеня на заборгованість по сплаті комуналки.

Закон про ЖКП було прийнято ще у 2017 році, але у 2018 він діяти не почав, бо Кабмін не встиг прописати підзаконні акти. З 1 травня цього року майже всі норми закону вже почнуть діяти, запевнила у коментарі 24 каналу одна із розробників цього закону народний депутат Альона Бабак. 

Читайте також: Монетизація субсидій: Скільки грошей виплачено та як їх контролюватимуть

Що саме чекає на споживачів – з’ясували журналісти 24 каналу.

Нова модель відносин споживач-надавач послуг

З 1 травня 2019 року кожен будинок зможе вибрати модель відносин із надавачами комунальних послуг. Це головна новація, кажуть експерти житлово-комунальної сфери. Споживачі зможуть вирішувати, які договори – прямі чи колективні – заключати з надавачами послуг, а також – обрати собі управителя.

Кожен багатоквартирний будинок тепер має право обрати собі керуючого будинком – людину або компанію, яка займатиметься обслуговуванням саме вашого будинку. А ваші гроші, які досі кожен мешканець платить на «утримання будинку і прибудинкової території» і які осідають десь у невідомих ЖЕКівських кишенях, будуть платитися конкретно вибраній самими мешканцями людині чи компанії.

договір
Мешканці багатоквартирних будинків з 1 травня зможуть найняти собі домоправителя

Таким чином, ми станемо господарями у своїх будинках, перестанемо залежати від монополіста – ЖЕКа. Зможемо ставити перед керуючим конкретні задачі, які він має виконати. Якщо він з роботою не справлятиметься – матимемо право поміняти, пояснила у коментарі 24 каналу енергетичний експерт Марія Яковлева.

Це сприятиме розвитку ринку таких керуючих компаній. Також впливатиме на якість наданих послуг. Якщо ми сьогодні платимо 200 гривень на утримання прибудинкових території, а щоб вкрутити лампочку в під’їзді, треба або ганятися за ЖЕКом, або купити її за свої гроші… Те саме з фарбуванням стін. Новий закон про ЖКП дозволить мати людину, яку наймаємо, ставимо задачі, а вона – братиме на себе зобов’язання,
– пояснила експерт.

Читайте також: Чи можуть забрати квартиру за комунальні борги: як це діє

Обрати управителя потрібно буде упродовж року – такий термін переходу до нових правил визначено у законі, пояснила Альона Бабак. При цьому передбачено, що старі договори діятимуть до моменту, поки власники не укладуть договори за новим законом.

Механізм призначення управлінця

Якщо ви не є ОСББ – треба один раз зібрати загальні збори, не менше 75% усіх сусідів, прийняти рішення про те, щоб найняти керуючого. Разом з сусідами записуєте, що саме ви хочете зробити в будинку – поміняти лампочки, поремонтувати, пофарбувати, міняти вікна, двері, замінити комунікації тощо, організувати роздільний збір сміття, пояснила Яковлева.

Далі потрібно обрати ініціативну групу, яка займеться підбором обслуговуючої компанії. Потім уповноважена цією групою особа заключить договір з керуючою компанією. Далі – домовляєтеся про вартість, в залежності від того, за який час, що саме хочете міняти і скільки будете платити за утримання прибудинкової території.

Наприклад, можете брати гроші за парковку біля вашого будинку. І їх потім витрачати на утримання будинку. Зі збору сміття так само – можна продавати вторсировину, а гроші витрачати на будинок. І таким чином можна буде без зовнішньої допомоги утримувати свій будинок,
– пояснила Яковлева.

Якщо ж у вашому будинку є ОСББ, тоді все ще простіше. Його керівник має знайти керуючу особу чи компанію для виконання робіт по утриманню будинку. Платити їй гроші і контролювати якість її роботи.

Щоб люди могли вибрати керуючого, законодавці планували створити реєстр керуючих будинком і оприлюднити його на сайті Мінрегіону. Але, як пояснила нардеп Альона Бабак, поки що цей реєстр не створений. В основному через те, що самі керуючі компанії розуміють, що доведеться боротися на конкурентному ринку за споживача, бояться цього і не хочуть реєстр створювати.

Але такий реєстр потрібен, вважає нардеп, і, ймовірно, він почне створюватись, коли почнеться атестація домоуправителів. Поки що шукати управителя доведеться за допомогою «сарафанного радіо». Але цей спосіб діє, запевнила Бабак.

Читайте також: ОСББ-2019: як об’єднатися та дбати про своє житло

Пеня для боржників

З 1 травня почнуть нараховувати пеню за невчасну оплату житлово-комунальних послуг.

Марія Яковлева відзначила, що ця пеня досить умовна. Це 4% річних. Це просто таке нагадування, що треба платити за комуналку, а не каральний захід.

4% річних означає, що у випадку прострочки комунального платежу ви заплатите 0,01% від суми боргу за кожен день прострочення. Наприклад, якщо прострочили 1000 гривень комунального платежу, то пеня за день складе 10 копійок. Але вона не може перевищувати розмір боргу. Також її не нараховуватимуть споживачам, яким держава затримала виплати субсидії чи пільг, або яким працедавець затримав зарплату – але це треба буде довести документом.

Українцям будуть нараховувати пеню за кожен день несплати комуналки: відео 24 каналу