Вступне слово Прем’єр-міністра України Миколи Азарова на засіданні Кабінету Міністрів України 22 вересня 2010 року

By | 22.09.2010

АЗАРОВ М.Я. – Вчора ми передали проект Податкового кодексу до Верховної Ради України. 500 сторінок погоджених норм податкового законодавства — замість 4 тис. сторінок розрізнених та суперечливих нормативних актів.

Чинне податкове законодавство створювалось для перехідної економіки і часто нагадувало «пожежний інвентар», який застосовували, коли десь «загорілося». В ньому багато лобістських лабіринтів для уникнення від оподаткування, заплутані норми, які давали простір для зловживань як для податкових органів, так і платників. Це податкове законодавство використовували «в свою сторону» не тільки держава, а і платники: як інструмент бізнесу на незаконному відшкодуванні ПДВ, для вирішення питань через мінімізацію податкових зобов’язань, через корупцію.

В результаті маємо державу, де приблизно половина економіки знаходиться в тіні. Ми розуміємо, що багато хто бажає, щоб саме за такими «правилами без правил» країна жила і далі. Але ж очевидно, що це консервація відсталості і шлях до деградації держави.

Натомість ми запропонували суспільству, бізнесу правила економічного життя для розвиненої країни.

Підкреслюю, що треба бути свідомими того, що на наступний день після прийняття Податкового кодексу не прийде процвітання і благоденствіє. Ні, будуть і тимчасові втрати бюджету, які ми перекриємо ресурсами, що зараз їх накопичуємо, буде складна щоденна робота з відновлення економіки і формування абсолютно нової громадянської традиції: справа честі не ховати гроші від пенсіонерів, інвалідів, вчителів, лікарів тощо, а добросовісно сплачувати податки і утримувати наш спільний дім. Ми виходимо з переконання, що податкова реформа неминуче приведе до прискореного економічного зростання, а отже, до підйому добробуту людей на здоровій, надійній основі.

Уряд зробив три величезних кроки назустріч вітчизняній економіці. По-перше – це лібералізація податкового законодавства. По-друге – стимулювання інвестиційно-інноваційного розвитку. І третє – рівні умови для всіх учасників ринку, а також рівні умови для платників і держави. Хто може заперечити необхідність таких кроків?

Але наголошую, що наша робота на передачі кодексу до Верховної Ради не закінчилась.

Тому я ставлю завдання членам Уряду розпочати супроводження та роз’яснення проекту Податкового кодексу в Парламенті. Треба попрацювати з комітетами, фракціями, народними депутатами. Доводити, які переваги дасть податкова реформа галузям, за які ви відповідаєте. Яку нову якість життя і стан суспільства це може забезпечити.

Виходячи з того, що кодекс буде прийнятий, Мін’юст, Мінфін, ДПА, інші міністерства і відомства повинні вже зараз розпочати розробку нормативних актів, які необхідні для введення в дію Податкового кодексу.

Сьогодні завершується візит в Україну Міністра-ментора, засновника Сінгапура Лі Куан Ю. Чим для нас цінний сінгапурський досвід і показовий приклад Сінгапуру? Тим, що протягом життя одного покоління людей цій країні вдалося зробити фантастичний перехід від повної, нібито безнадійної, відсталості до перших ролей у світовій економіці. За виробництвом ВВП на душу населення, за доходами громадян Сінгапур сьогодні друга країна в світі після Люксембургу.

І в чому же секрет такого потужного стрибка? В політичній стабільності, якості державного управління, концентрації ресурсів на «плацдармах прискореного зростання».

Таке ж саме цілком під силу Україні. І це не теоретичні висновки, це пряме висловлювання, думка творця сінгапурського дива Лі Куан Ю. Він дуже уважно, як нам не дивно, спостерігав останніми роками за розвитком України і сказав, що держава з таким потенціалом, такими ресурсами, такими людьми, безумовно може за 10 років докорінно змінитися, модернізуватися: «В тому разі, якщо Уряди у вас не буде змінюватися кожні 18 місяців, а буде впевнена, послідовна робота з точками зростання протягом десятиліть», — це його пряма мова.

У нас відбулися дуже змістовні, цікаві переговори з паном Лі Куан Ю. Я не буду забігати вперед, але можу сказати, що відкрито нову сторінку відносин з однім із найпотужніших у світі інвесторів — Сінгапуром. Водночас сінгапурці – найуспішніші менеджери стратегічних проектів у світі.

І на цій сторінці вже є начерки безпрецедентних масштабних проектів, вигідних і Сінгапуру, і Україні. Ми домовилися з паном Лі Куан Ю про особистий безпосередньо контакт з приводу спільних проектів і про активізацію контактів між урядовцями і діловими колами. Для цього, зокрема, буде відкрите пряме авіасполучення Київ-Сінгапур, запроваджено безвізовий режим поїздок.

І ще на одному питанні хочу акцентувати вашу увагу. Починаючи з наступного тижня, на кожному засіданні Кабінету Міністрів ми будемо слухати звіти керівників міністерств і відомств про виконану роботу і плани на наступний рік. Шість місяців – достатній термін, щоб показати результати роботи, прозвітувати про неї і мати перспективне бачення. Безумовно, кожному звіту повинна передувати робота віце-прем’єр-міністрів з керівниками, які знаходяться в сфері їх компетенції.

Тому доручаю Першому віце-прем’єр-міністру А.П. Клюєву підготувати план-графік таких звітів і включати їх до порядку денного засідань Уряду.

Шановні колеги! Щодо порядку денного. Серед пакетів соціальних питань сьогодні ми розглянемо проект постанови, прийняття якої стане ще одним кроком до вирівнювань дисбалансів в оплаті праці в бюджетній сфері. Зокрема, ми збільшуємо розмір посадового окладу працівника І тарифного розряду Єдиної тарифної сітки. Таким чином, заробітну плату буде підвищено всім працівникам бюджетної сфери. Ми і надалі будемо працювати з профспілками та роботодавцями для того, щоб найближчим часом повністю ліквідувати диспропорцію в оплаті праці.

Крім того, сьогодні ми плануємо встановити додаткову надбавку за особливі умови праці в розмірі 15% посадового окладу молодшим медичним сестрам, які працюють в будинках-інтернатах та пансіонатах для інвалідів, ветеранів війни і праці, громадян похилого віку та дитячих будинках-інтернатах. Розмір цієї щомісячної надбавки в середньому буде складати приблизно 200 грн., і середньомісячна заробітна плата їх значно підвищиться. Думаю, не потрібно доводити, що для цієї, дуже вразливої категорії працівників, така довгоочікувана надбавка просто необхідна. І до речі, зупинятися на цьому ми не будемо.

Також ми плануємо прийняти розпорядження про підготовку та проведення в листопаді цього року в м. Києві  9-го Міжнародного промислового форуму. Це буде найбільший в Україні виставковий захід в сфері машинобудування, де ми зможемо продемонструвати найновітніші досягнення та передові технології вітчизняних підприємств. А головне – подивитися на досягнення інших і використати їх в наших інвестиційно-інноваційних програмах.

Ряд позицій сьогоднішнього порядку денного стосується земельних питань. З одного боку йдеться про викорінення зловживань в цій сфері, які допущені в попередні роки, з іншого – будуть запропоновані прозорі механізми, які забезпечать дотримання законодавства та реалізацію прав власності громадян на землю.

Ще одна проблема. З року в рік збільшуються випадки порушень природоохоронного, земельного та водного законодавства. Причини – як протиправні рішення органів місцевого самоврядування, так і виконавчої влади, а також і недосконалість власне законодавства. Ці проблеми та шляхи їх вирішення будуть розглянуті під час обговорення результатів перевірок контролюючих органів у Київській області.

Тепер декілька слів про добрі новини.

На сьогодні зібрано понад 84% зернових і зернобобових, включаючи кукурудзу. Врожай становить біля 39 млн. тонн зернових. Майже 3 млн. тонн зерна експортовано. Абсолютно нормальна ситуація з цукром. Цього року цукровим буряком було засіяно понад 500 тис. га, очікуване виробництво цукру понад 2 млн. тонн. А ще ж є перехідні запаси і складські запаси виробників. При споживанні населенням 1,8 млн. тонн проблеми з цукром в Україні просто не може бути.

Наводячи ці цифри, хочу ще раз підкреслити, що жодних підстав для ажіотажу в Україні немає.

Зараз погодні умови сприяють активному проведенні посівної. Завдяки зусиллям Уряду хід посівної кампанії проходить згідно графіку. Вже посіяно 3,6 млн. га, що складає 63% прогнозованих площ. Проблем з забезпеченням матеріально-технічними ресурсами посівний матеріал не має, тому є всі підстави очікувати на гарні сходи озимини.

На цій позитивній ноті я й хочу перейти до розгляду питань порядку денного.

Источник: Правительственный портал

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *